IMG_1468
Grillowanie, zdrowe czy nie???
30.07.2017

Czas wolny, szczególnie soboty, kiedy jeszcze jest ciepło i swieci słońce, co w tym roku nie jest częste, miło jest spędzić na świeżym powietrzu ze znajomymi. Ten czas, wydaje się być idealnym czasem na grilla. Co prawda, lata, kiedy zapach grillowania był wszechobecny odeszły już w zapomnienie, to chętnie sięgamy po niego, jako sposób na zaproszenie bliskich, czy możliwość poświętowania na świeżym powietrzu.

Z jednej strony, nawet jeśli grillujemy, to jest u Jaś czynność sporadyczna, a więc z założenia obarczona niskim ryzykiem chorobowym, z drugiej nawet wówczas warto pomyśleć o tym, czego unikać.

Mimo, że potrawy z grilla cieszą się nadal u nas dużym zainteresowaniem, to opinie o nich pozostają nadal kontrowersyjne.

Wiele już powiedziano o tym, jak niezdrowe bywa takie jedzenie, jeśli nie przestrzegamy kilku prostych zasad.

O nich właśnie, jako lektury do obiadu, zapraszamy w dniu dzisiejszym… 😃

IMG_1473

Po pierwsze do grillowania powinniśmy używać jedynie węgla drzewnego lub brykietu, szczególnie polecany jest ten drugi, który składa się z mielonego węgla drzewnego, z którego wcześniej wyeliminowano substancje szkodliwe 👍.

Po drugie stosujmy naturalne podpałki, które ulegają całkowitemu spaleniu 🔥.

Po trzecie, do grilla nie dodawajmy drzewa iglastego, szyszek, a także papieru, który może zawierać farbę drukarską czy lakier 📄📚🌲.

Po czwarte folgujmy zasadzie „festina lente”. Zacznijmy grillować dopiero, gdy brykiety pokryją się szarym popiołem.

Piątym punktem, jest grillowanie na tackach aluminiowych, co zaczyna być coraz bardziej popularne 🍽. Pamietajmy, że zmniejsza to ryzyko tworzenia się szkodliwych substancji w procesie spalania tłuszczów, takich jakich benzopiren, które osadzają się na przygotowywanym mięsie.

Szóstym przykazaniem grillowicza, jest przygotowaniami na grillu potraw w temperaturze pokojowej. Pamietajmy, Aby wyjąc potrawy, które zamierzamy przygotować na grillu na max 20 minut przed przygotowaniem z lodówki, aby uzyskały temperaturę pokojową 🍙☃️. Substancje te z powrotem osadzają się na przyrządzanym mięsie.

Po siódme, pamietajmy, że stosowanie do grillowania mięs zapeklowanych, u których, w procesie produkcji, stosowano dodatek azotanów (o symbolach E251 i E252) oraz azotynów (o symbolach E249 i E250), zwiększa znacznie ryzyko powstania produktów rakotwórczych podczas procesu grillowania 🍖.

W punkcie ósmym, chcielibyśmy zwrócić uwagę na istotę marynowania mięs, szczególnie z uwzględnieniem cytryny, jako bogatego źródła witaminy C. Wysoka zawartość substancji utleniających w przygotowanych marynatach, stanowią najważniejszy czynnik modyfikujący ryzyko rakotwórczego wpływu potraw spożywanych z grilla.

IMG_1470

Pamietajmy o przyprawach, to nasz punkt nr 9, gdyż udowodniono, że stosowanie dużych ilości bazylii, mięty, tymianku, czy oregano, lub rozmarynu i szałwii także znacząco redukuje wytwarzanie wolnych rodników powstających podczas grillowania. 🍃🌿🌾

Nie sposób wspomnieć, że podczas spożywania grillowanych mięs, niejednokrotnie spożywamy spore ilości sałatek warzywnych, które stanowią wartość dostaną w naszej diecie 🥗. Sałatki stanowią cenne uzupełnienie potraw, o których zapominamy w ciągu tygodnia.

A na koniec, jako przykazanie 10te, chciałbym podkreślić potrzebę dokładnego oczyszczenia z pozostałości spalonego tłuszczu i starych potraw grilla, po jego użyciu. Niedopalony węgiel wyrzucamy, gdyż gromadzą się w nim szkodliwe toksyny, które uwolnią się podczas następnego użycia.💧

Pamiętajmy jeszcze, o tym, że pomimo bogactwa witaminy B, spożycie piwa podczas grillowanych spotkań, powinno mieścić się w granicach rozsądku. 🍻 Nie tylko z powodu nadmiaru alkoholu, ale także sporej ilości kalorii w nich zawartych 😱

Po spełnieniu tych 10 przykazań, życzę wszystkim Udanego Grillowania 🤓

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.