IMG_0714
Niedociśnienie tętnicze palący problem czy natura ludzka?
30.06.2017

   Niejednokrotnie zgłaszają się do mnie młode szczupłe kobiety z problemami niedociśnienia. Pytając, czy jest to niebezpieczne. Czy jest to groźne? Czy wymaga to badań lub leczenia?

   W odpowiedzi na prośbę ze strony Facebookowej @drtomaszurbanowicz, pomimo, ze jestem jeszcze na wakacjach,  chciałbym dla wszystkich zainteresowanych, napisać kilka słów na temat niedociśnienia tętniczego.

IMG_0482

  Po pierwsze…chciałbym rozwiać obawy, ale jednocześnie zwrócić uwagę, że u 10% osób, może to być znak istotnej choroby, wymagającej weryfikacji z zakresu badań kardiologicznych.

   A więc,…. po drugie…., nie wymaga leczenia i nie stanowi powodu do niepokoju, niedociśnienie pierwotne zwane samoistnym. Jest to przypadłość występująca z reguły rodzinnie, o nieustalonej etiologii, cechująca się prawidłową odpowiedzią ciśnieniową układu krążenia na bodziec stymulujący, przy prawidłowej budowie serca i braku zaburzeń ze strony układu endokrynnego. W tym miejscu chcialbym dodać, że  niskie ciśnienie występuje u kilkuset tysięcy Polaków (!).

   Po trzecie… należy podkreślić, że nawet młoda osoba, która ma niskie ciśnienie ( ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mm Hg lub rozkurczowe poniżej 60 mm Hg ), powinna skorzystać z porady kardiologicznej, by upewnić się, że nie jest chora.

   Chciałbym zwrócić uwagę, że z problem niedociśnienia najczęściej  dotyczy kobiet, dziewczynek w okresie dojrzewania oraz sportowców.

   Po czwarte …. wbrew pozorom niedociśnienie tętnicze może chronić przed schorzeniami stanowiącymi powikłania jednej z plag XXI wieku jaką jest nadciśnienie tętnicze, a więc miażdżycą, chorobą wieńcową, a w końcu zawałem serca i udarem mózgu.

   Największym problemem, zapewne, są jednak objawy towarzyszące, takie jak uczucie senności, czy przewlekłego zmęczenia,  obniżona kondycja. Trudności z koncentracją w pracy lub szkole, a nawet uczucia zobojętnienia, depresyjnych reakcji emocjonalnych. Osoby z niedociśnieniem cierpią niejednokrotnie na zaburzenia snu, długo budzą się.     W życiu codziennym, doskwiera im szybka męczliwość i obniżenie sprawności oraz uczucie zwiększonej wrażliwości na zimno (zimne ręce i/lub stopy).

  Po piąte….wtórne niedociśnienie może być objawem zaburzeń rytmu serca, towarzyszyć, tak częstemu w ostatnich latach, zapaleniu osierdzia, a przede wszystkim niewydolności serca (!). Objaw niedociśnienia tętniczego jako składowej niewydolności krążenia należy podkreślić szczególnie dobitnie w grupie osób młodych.

  Po szóste… niedocisnienie tętnicze może wskazywać na zaburzenia endokrynologiczne uwzględniając: niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki, czy choroby Adissona.

   Po siódme… w gorące dni, niedociśnienie tętnicze może wskazać na niedobór płynów ustrojowych zwanej hipowolemią, w związku ze zwiększoną potliwością, czy brakiem wystarczającej ilości sodu w organizmie.

   Po ósme … może to banalne, ale pamiętajmy, że  przyczyna niedociśnienia tętniczego może być jatrogennych, a więc związana z przyjmowanymi lekiami:przeciwnadciśnieniowymi, przeciwdepresyjnymi i przeciw bezsenności, a także stosowanymi  u pacjentów z anginą serca, arytmiami serca.

  Po dziewiąte (oj to brzmi dziwnie …) niedociśnienie tętnicze może być związane ze zmiana pozycji ciała i wówczas określane jest jako ortostatyczne niedociśnienie tętnicze. Wśród jego przyczyn wymienia się obecność żylaków kończyn dolnych,  stan pozakrzepowy, czy chociażby uszkodzenie komórek nerwowych w mózgu, np. na skutek nadużywania alkoholu lub choroby Parkinsona.

  W końcu …. po 10te…. po wyeliminowaniu przyczyn niedocisnienia tętniczego związanego z poważnymi chorobami serca, skupiając się na zmniejszaniu objawów klinicznych można wspierać się: właściwym nawodnienie organizmu (2.0 – 2.5 l/ dobę), kawą, potrawami solonymi, spożywaniem częstych posiłków w małych ilościach, czy stosowaniu pończoch uciskowych. Pamietajmy, że spiąć z wyżej ułożoną głową, zmniejszamy produkcję w naszym organizmie reniny, działającej odwadniająco, a więc obniżającej nasze ciśnienie tętnicze.

  Po 11te…. pamietajmy…o okresowych wizytach u okulisty, gdyż osoby z niskim ciśnieniem należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na jaskrę.

IMG_0352

  Życząc wszystkim udanego weekendu, pragnę dodać, że w przypadku dalszych wątpliwości lub pytań, zapraszam na konsultacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.