IMG_5185
Serce biegacza
10.06.2017

Bieganie… ważny trening tlenowy dla naszego serca. ❤️
Poprawia wydolność, wzmacnia serce i układ krążenia 👍

Jednak regularne, intensywne treningi mogą mieć również niekorzystny wpływ na nasze serce. Narząd ten jest mięśniem, ulega on przebudowie dostosowującej go do zadanego treningu.

Pamietajmy, ze zmiany w sercu mogą prowadzić do pogrubienia jego ścian, które w przypadku znacznego rozrostu nazywamy kardiomiopatii przerostowej), z drugiej strony u części osób Z jednej strony szybki rozwój serca może prowadzić do zmian patologicznych (tzw. kardiomiopatią przerostową (ang. Hypertrophic cardiomyopathy, HCM). W zeszłym toku wśród naszych Pacjentów na ul. Chwaliszewo 72a/1 w Poznaniu był Pacjent, u którego rozpoznaliśmy tę formę choroby serca, po tym jak doszło do zatrzymania czynności serca w trakcie wysiłku i wymagał podjęcia akcji reanimacyjnej, na szczęście skutecznej.

Należy powiedzieć jednocześnie o drugiej stronie medalu, gdyż wielokrotnie treningi mogą doprowadzić do znacznej rozstrzeni lewej komory i w efekcie końcowym doprowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej (ang. Dilated cardiomyopathy, DCM).

W zeszłym miesiącu, zgłosił się do nas do Poznańska Klinika Serca bardzo aktywny triathlonowiec, u którego w okresie dwóch lat ujawniła się postać rozstrzeniowa, najprawdopodobniej wynikająca z predyspozycji wrodzonej.

Wyciągając wnioski z doświadczeń klinicznych pragnę zwrócić uwagę jednocześnie na osoby starsze, w wieku 50+, które bardzo chętnie, kierowane bodźcem potrzeby zmiany stylu życia, podejmują aktywność fizyczną. U osób tej grupy, poprzez wysiłek fizyczny, który poprawia krążenie oboczne w sercu, często nie występują typowe objawy kliniczne choroby wieńcowej, przez to system aparatowym naszego organizmu zostaje uśpiony. W grupie tej, najczęstszą przyczyną nagłych zgonów sercowych, podczas wysiłku lub po nim, jest klinicznie niema choroba miażdżycowa serca. Miałem do czynienia z 63 letnim Pacjentem, który miał zaawansowaną miażdżycę tętnic wieńcowych (chorobę niedokrwienną serca), która była bezobjawowa. Brak objawów zwanych dusznicą bolesną (dławicą piersiową) sprawiło, że Pacjent czuł się zdrowy, a w rzeczywistości był poważnie chory!

Jeśli chodzi o zachorowalność na choroby kardiologiczne związane z wysiłkiem, to w przypadku osób młodszych, najczęstszymi przyczynami poza opisanymi wyżej kardiomiopatiami, są zaburzenia rytmu serca 90% nagłych zgonów serca spowodowane groźnymi zaburzeniami rytmu.

W statystykach, śmierć osoby intensywnie uprawiającej sport jest najczęściej śmiercią nagłą. Około 90% nagłych zgonów sercowych wystąpiło w czasie wzmożonej aktywności fizycznej (zawodów, treningu) lub bezpośrednio po nich.

Warto jest biegać, ale również poddawać się regularnym badaniom kontrolnym. Polecam!

#sercebiegacza #naglyzgon #kardiomiopatia #bieganieaserce #bieganiewplywnaserce #klinikawpoznaniu #kardiologiczneproblemybieganie #bieganiekardiologia #bieganieserce #bieganiechorobyserca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.