img_5331
Tadeusz Kantor w Krakowie…Sztukę odbieraj osobiście
16.12.2016

W ramach spotkań transplantacyjnych odbywających sie co dwa lata w Krakowie, osobiście uważam, ze jednych z najlepszych i najciekawszych sympozjów transplantacyjnych w kraju, odwiedziłem Cricotekę.

img_5344

Jest to miejsce wyjątkowe na mapie Krakowa. Miejsce architektonicznie niezwykle, prezentujące prace jednego z najciekawszych artystów współczesnej Polski – Tadeusza Kantora.

Jak nadmieniłem, spotkanie to otwierało X Sympozjum „Postępy w Immunosupresji w przeszczepianiu narządów unaczynionych”.

 

img_5348

Sympozja te, pod nazwą postępów w immunosupresji narządów unaczynionych, odbywają się w cyklu bienali, co pozwala na zaprezentowanie najważniejszych doniesień naukowych, najciekawszych trendów, najistotniejszych danych z zakresu transplantologii z ostatnich dwóch lat. Genialny pomysł, świetna organizacja. Wielkie słowa uznania dla Prof. Piotra Przybylowskiego, gospodarza, oraz Prof. Magdaleny Durlik.

W tym roku sympozjum rozpoczęło się spotkaniem w Crikotece. Miejscu tak wyjątkowych na mapie Krakowa ze względu na położenie i architekturę, co fascynujące swoją zawartością.

pimg_5326

Jest oni miejsce, gdzie podziwiać można twórczość Tadeusza Kantora.

Podziwiać….hmmm…. oto jest pytanie.

Sztuka niecodzienna, kontrowersyjna, czasem przerażająca.

img_5328Przygladajac sie Jego twórczości nasunęły mi sie dwie refleksje….

Pierwsza refleksja: „kontrowersja”

A może taka powinna być sztuka?? Może sztuka powinna budzić w nas poprostu uczucia, czym silniejsze tym lepsze, bardziej pożądane? Może powinniśmy właśnie zostać nią zaintrygowani? Odurzeni? Przerażeni? Zniesmaczeni?

img_5332

Od razu nasunęła mi się refleksja dotycząca czasów obecnych….może dzisiejsze wpisy czy doniesienia na portalach opierają się na podobnych założeniach?? A może od dawna ludzie szukali twórczości, doniesień, obrazów, przedstawień, form artystycznych, które miały ich zaszokować? Może to, co niejednokrotnie robią dzisiejsi celebryci niewiele odbiega od tych założeń??

Druga refleksja: „wieloznaczność”

Oglądając prace Tadeusz Kantora, tak w postaci prac jak i inscenizacji, czy wsłuchując się w prezentowane przedstawienia, zastanawiałem się nad ich sensem…. na myśl wielokrotnie przychodziły mi słowa „co autor miał na myśli”.

 

img_5331

Dla mnie, prostego człowieka, sztuka trudna, wieloznaczna, czasem trudna do interpretacji o niejasnym przekazie.

Jednak wówczas zrozumiałem, że nie jest ważne, co Kantor miał na myśli, ale przypatrując sie jego pracom, oglądając je, słuchając, odbierając wszystkimi zmysłami… zacząłem sie skupiać na myśli… co ja w niej widzę….

Czy ten człowiek w szafie na zdjęciu zaprezentowanym powyżej to ja???

Czy żyjąc, pracując, jedząc, spiąc jestem człowiekiem w szafie?

Czy wiszę na wieszaku?

Czy te drzwi co dnia się zamykają i otwierają tak samo?

Czy otwierając je, boję się wyjść?

A może każdy dzień, to dzień na innym krześle?

Lepszym?

Gorszym?

Bezpiecznym?

 

img_5340

2 odpowiedzi na “Tadeusz Kantor w Krakowie…Sztukę odbieraj osobiście”

  1. md. apl pisze:

    Ciekawy tekst. Sztuka Kantora jest bardzo trudna w odbiorze, w pierwszym momencie ma się wrażenie, że mamy do czynienia z szalencem.Ale właśnie zadaniem artysty jest pozostawiać nas w rozterce. P.S.W Nazwisku Pani Profesor Durlik wkradł się chochlik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.