img_5484
Aspiryna w prewencji zawału, a także u chorych poddanych radioterapii, chemioterapii
16.12.2016

Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół uczonych z Cardiff University w Wielkiej Brytanii potwierdzają bezpieczeństwo stosowania małych dawek aspiryny (nazywanej „baby aspirin” przez Anglosasów) w prewencji pierwotnej.

Stosowanie niewielkiej dawki aspiryny zmniejsza o aż 20-30% ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego !!

img_5324

Wnioski płynące z badania potwierdzają skuteczność prewencyjnego przyjmowania małych dawek kwasu acetylosalicylowego w populacji ogólnej, a także u chorych poddanych leczeniu onkologicznemu !!!

Lek ten zmniejsza istotnie ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych (ryzyka udaru mózgu i zawału serca), przy relatywnie niedużym ryzyku powikłań krwotocznych.

Zgodnie z wynikami badania, stosowanie aspiryny, zwiększa ryzyko wystapienia stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, ale niezmiernie rzadko prowadzi do wystąpienia istotnych powikłań.

Należy podkreślić, że ryzyko wystąpienia istotnego krwawienia z przewodu pokarmowego nie wykazało różnicy istotnej statystycznie.

Co więcej, niska dawka aspiryny podawana chorym z rozpoznaniem choroby onkologicznej, tak podczas chemioterapii jak i radioterapii, zmniejszała ryzyko śmiertelności o 15%.

Ta niewielka modyfikacja postępowania terapeutycznego podczas leczenia choroby nowotworowej może wydłużyć życie nawet 1 na 9 osób!!!

Badanie, które opublikowano na łamach PLS stanowiło megaanalizę badań randomizowanych. Nie zostało oparte na jednostkowym badaniu, czy jednej grupie chorych.

Należy podkreślić, że badanie to wykazało bezpieczeństwo stosowania małych dawek aspiryny nie tylko w prewencji pierwotnej, ale także u osób poddawanych chemioterapii i radioterapii.

 

img_5323

 

Jeśli jesteś Osobą poddaną leczeniu onkologicznemu lub dotyczy to jednego z Twoich bliskich, zaproponuj mu konsultację z lekarzem prowadzącym celem włączenia aspiryny jako terapii prewencyjnej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.