img_5234
Nowe leki przeciwzakrzepowe (NOAC) a statyny.
10.12.2016

Nowe leki przeciwzakrzepowe (NOAC) są powszechnie stosowanymi preparatami, szczególnie u osób chorujących na migotanie przedsionków. Wygoda ich stosowania związana jest z przyjmowanie stałej dawki i brakiem konieczności pomiarów stopnia rozrzedzenia krwi poprzez wskaźnik INR.

Pamiętajmy, że u osób przyjmujących nowe leki przeciwzakrzepowe wartość wystardaryzowanego współczynnika czasu protrombinowego ( zwanego INR ) jest równa 1 (0.8-1.3).

Nowe doustne leki przeciwzakrzepowe to bezpośrednie inhibitory czynnika Xa (rywaroksaban i apiksaban) oraz trombiny (dabigatran). Obecnie stosuje je w Europie Zachodniej aż 70% osób cierpiących na tę najczęstszą arytmię serca jaką jest migotanie przedsionków.

Przed rozpoczęciem terapii przewlekłej chory powinien zostać poddany ocenie w skali ryzyka udarowego CHA2DS2-VASC oraz skali ryzyka krwawienia HAS-BLED, aby każdorazowo wyważyć możliwe skutki uboczne proponowanej terapii.

Powszechne w tej grupie chorych jest stosowanie również lekow z grupy statyn w związku z współistniejąca niejednokrotnie hipercholesterolemią.

Wyniki badania opublikowanego w ostatnim czasie w CMAJ ( Canadian Medical Association Journal ), zwracają uwagę na aż 40% większe ryzyko krwotoków u osób stosujących jednoczasowo dabigatran i simwastatynę.

Statyna ta, jest inhibitorem P-glikoproteiny, a przez to zwiększa ekspozycję na dabigatran. W przypadku stosowania obu leków dochodzi w organiźmie do zwiększonego działania leku przeciwzakrzepowego na podłożu interakcji lekowej.

Zależności tych nie znaleziono w przypadku stosowania innych leków obniżających poziom cholesterolu takich jak atorwastatyna, czy rosuwastatyna.

W przypadku więc stosowania obu tych leków, warto jest zmienić jeden z nich na lek tej samej grupy, ale o nieco innym działaniu, aby ustrzec się przed zwiększonym ryzykiem krwawienia.

Pragnę jednoczesnie zwrócić uwagę, że w okresie jesienno-zimowym, niewielkie podkrwawiania z nosa czy dziąseł jest dość powszechne u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe i najczęściej jest objawem niedoborów witaminy C. 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.