img_0327
Zanieczyszczone powietrze o 22% zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego.
13.11.2016

W ostatnim czasie opublikowano wyniki badania przeprowadzonego na ponad 41.000 mieszkańców z aż pięciu równych krajów i obejmującego okres ponad 5 lat obserwacji.

Badanie z „European Heart Journal”, potwierdza, że aż u 1 na 100 osób więcej żyjących w agrometacji uprzemysłowionej, o zanieczyszczonym powietrzu i dużym nasileniu hałasu, zdiagnozowane zostanie nadciśnienie tętnicze, w stosunku do rejonów cechujących zdrowe otoczenie.

To ryzyko jest porównywalne do ryzyka obserwowanego u osob otyłych, w stosunku do osób o prawidłowej masie ciała !!!

img_4978

„European Study of Cohorts for Air Pollution Effects” (ESCAPE) jest projektem długoterminowego wpływu hałasu i zanieczyszczenia powietrza na nasz organizm.

Zgodnie z wynikami badania zwiększenie zanieczyszczenia powietrza 5 µg/m3 PM2.5, zwiększa ryzyko wystapienia nadciśnienia tętniczego o 22%!

(Jeden z naszych obrazów młodej polskiej sztuki poniżej chyba najlepiej to oddaje 🤔).

img_0327

Zgodnie z wynikami badania, osoby mieszkające przy ulicach o nocnym natężeniu hałasu przekraczającym 50 decybeli, charakteryzowało 6% większe ryzyko wystapienia nadciśnienia tętniczego.

Wyniki tego badania w ujęciu populacji europejskiej, są o tyle istotne według ekspertów, gdyż w większości dużych miast, nadal przekroczone są wartości dopuszczalne hałasu.

Zanieczyszczenie powietrza i nadmiar hałasu stanowią istotny czynnik ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, które ze względu na istotny wpływ na ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zawału serca i udaru mózgu jest cichym zabójcą. Mechanizmami odpowiedzialnymi za zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego są zmiany zapalne oraz stres oksydacyjny oraz nadmierna aktywizacja układu nerwowego. Nadmierny poziom hałasu zaburza funkcjonowanie układów nerwowego i hormonalnego.

Jesli zatem macie Państwo możliwości wyboru miejsca zamieszkania… poszukajcie miejsca o czystym powietrzu i niskim natężeniu hałasu.

Niby banał… ale potwierdzone naukowo, że dzięki temu ryzyko wystapienia nadciśnienia tętniczego będzie niższe 👍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.