W ostatnim czasie zostałem zapytany na instagramie, czy palenie marihuany moze być szkodliwe dla serca?
Szczęśliwym trafem, przeglądając codzienne informacje medyczne z zakresu kardiologii natknąłem sie na wyniki badania obserwacyjnego poruszającego ten temat.
Okazuje się, że osoby stosujące marihuanę są narażone na wystąpienie stresogennej kardiomiopatii nazywanej kardiomiopatią Takotsubo. Jest to stan ogłuszenia mięśnia sercowego z utratą czasową jego funkcji skurczowej.
Uważa się, że receptory obecne w sercu, endokanaboidowe, sprzężone z białkami G, są odpowiedzialne za wystąpienie tego stanu, wtórnie do palenia marihuany. Receptory te głównie, w naszym organiźmie, występują w mózgu i obwodowym układzie nerwowym.
Objawy kliniczne przypominają objawy zawału mięśnia sercowego, ale badanie koronarografii potwierdza brak zwężeń w tętnicach wieńcowych.
Osoby te, zgłaszały się z objawami bólu w klatce piersiowej, braku tchu lub objawy krótkiego oddechu oraz kołatania serca.
Badanie obserwacyjne pochodzące z Nowego Orleanu w Stanach Zjednoczonych potwierdza aż dwukrotnie większą zapadalność na kardiomiopatię takotsubo, charakteryzującą się odwaracalnym uszkodzeniem czynności lewej komory w postaci jest rozstrzeni okołokoniuszkowej wśród osób palących marihuanę.
Kardiomiopatia Takotsubo dotyczy głównie kobiet (92%). W przypadku osób stosujących marihuanę, aż 36% stanowili mężczyźni (!).
W badaniu obserwacyjnym, w analizie wieloczynnikowej, zauważono aż dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia tej jednostki chorobowej u osób zażywających regularnie marihuanę!
Należy podkreślić, iż osoby stosujące marihuanę, u których rozpoznano kardiomiopatię takotsubo, cechowało niskie ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych (osoby młode, z niskim odsetkiem nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i hiperlipidemii).
Co istotne osoby te cechowało wysokie ryzyko wystąpienia stanu zatrzymania krążenia w przebiegu ww choroby.
Dodaj komentarz