IMG_6158
Nawet ćwicząc jedynie weekendowo zmniejszamy ryzyko zawału!
26.02.2017

    Bardzo czesto odwiedzający mnie Pacjenci, przyznają, że ze względu na natłok pracy w ciągu tygodnia, mają problem ze znalezieniem czasu na to, by zadbać o swoje zdrowie.

    Wyniki wpływu aktywności fizycznej opartej jedynie na jednej lub dwóch sesjach ćwiczeń fizycznych podczas podczas okresu sobotnio-niedzielnego opisano w badaniu opublikowanych w tym roku w czasopiśmie JAMA International Medicine.

     Do opisu wyników tego badania posłużył mi obraz Włodzimierza Krężlewicza zakupiony na jednej z aukcji dzieł sztuki. Artysta ten jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obrazy Pana Krężlewicza można spotkać na przykład w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

IMG_6158

   Badaniu poddano 63,591 osób w ramach badania nadzorującego stan zdrowia mieszkańców Wielkiej Brytanii w latach 1994 – 2012. Celem była ocena wpływu aktywności fizycznej na ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmiertleności ogólnej w badanej grupie osób w wieku średnim (40 – 65 lat). Średni czas poświęcony na wysiłek fizyczny w okresie sobotnio-niedzielnym wyniósł 300 minut !

    Podczas 18 lat obserwacji, spośród 63,591 uczestników, zmarło 8802 osób, z spośród których aż 2780 z powodów chorób sercowych.

     W przeprowadzonej analizie wykazano, że w podgrupie osób uprawiających sport weekendowo ryzyko zgonu było aż 30% niższe niż w grupie osób prowadzących siedzący tryb życia (hazard ratio [HR], 0.70 95% confidence interval [CI], 0.60 – 0.82).

    W grupie tej, ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych było aż o 40% niższe (HR, 0.60; 95% CI, 0.45 – 0.82).

Wnioski:

   Dbajmy o swe serce i zmniejszamy swoje ryzyko śmiertelności poprzez regularną aktywność fizyczną zgodnie z zaleceniami WHO.

    Nawet, gdy zaangażowanie zawodowe nie pozwala nam na regularną aktywność, poświęcajmy jej weekendowo minimum 2,5 godziny w jednym lub dwóch cyklach (optymalnie dwa razy po 2,5 godziny) !!!

    Aż o 1/3 możemy zmniejszyć ryzyko zawału serca jeśli regularnie będziemy ćwiczyć lub poświęcać czas na sport choćby w okresie weekendowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.