Czym jest?
Niedomykalność zastawki mitralnej jest dość powszechnym zjawiskiem rozpoznawanym aż u 2-3% osób w populacji ogólnej.
Klasyczna budowa płatków zastawki mitralnej w zespole Barlowa cechuje się pogrubieniem płatka/płatków o więcej niż 5 mm.
W badaniu FHS w populacji ponad 3000 osób klasyczny zespół Barlowa rozpoznano u 1.6%, a postać nieklasyczną (grubość płatków mniejsza niż 5 mm) u 1.1%.
Niedomykalności zastawki mitralnej w 2/5 przypadków towarzyszy wypadanie płatków zastawki trójdzielnej.
Już na wstępnie chciałbym podkreślić, że w większości przypadków wada ta jest klinicznie niema, tzn. nie daje objawów, gdyż jest nieistotna dla pracy naszego serca.
Genetyka?
Większość dostępnych publikacji wskazuje na podłoże genetyczne o cechach autosomalnych dominujących. Uważa się, że jest jest jedna z najczęstszych nieprawidłowości budowy serca przekazywanych zgodnie z drugim prawem Mendla u ludzi.
Rozpoznanie.
Diagnozę opera sie na badaniu odsłuchowym (typowy późnoskurczowy szmer) oraz echokardiograficznym.
Zespół Barlowa cechuje dość typowa morfologia zmian obejmująca zmiany tak włókniste, jak i zmiany o cechach zwyrodnienia śluzakowatego. Zmiany włókniste powstają wtórnie do mikrouszkodzeń powstających podczas funkcjonowania aparatu zastawkowego.
Płatki zastawki mitralnej nie łączą się ze sobą w pełni, a ich wolne brzegi (cześciej przedni płatek) ulegają przemieszaniu w kierunku światła przedsionka lewego podczas skurczu lewej komory.
Objawy.
Wynik badania, najczęściej dotyczy osoby bezobjawowej. W ogromnej większości przypadków objawy, na ktore cierpią młodzi ludzie nie dotyczy nieprawidłowości zastawki, której funkcjonowanie jest zaburzone, ale nieprawidłowość ta jest nieistotna dla serca.
Opisano zespół objawów cechujących i towarzyszących tej wadzie nazywanej „zespołem wypadania płatków zastawki mitralnej” (zespół MPV), a obejmujących:
A. Objawy kliniczne:
1. nietypowe bóle w klatce,
2. duszność wysiłkową,
3. uczucie kołatania serca,
4. a nawet epizody omdleń
połączone z:
B. cechami klinicznymi:
1. niskim ciśnieniem krwi
2. zaburzeniami reporalyzacji w zapisie ekg
3. smukłą budową ciała.
W zespole MVP, objawy kliniczne łączono z niskimi poziomami magnezu w surowicy krwi oraz dysregulacją układu RAS ( uklad renina-angiotensyna-aldosteron ).
Osoby z objawami zespołu MVP cechuje rowniez większe nasilenie wady (!).
Osoby prezentujące objawy kliniczne, najczęściej leczone sa preparatami beta-adrenolityków (B-blokerów).
Rokowanie.
Największe kontrowersje budzi ryzyko wystapienia poważnych powikłań. W literaturze mozemy doczytać się zwiększonego ryzyka migotania przedsionków, udaru, niewydolności serca.
Odpowiedzią na te dane jest badanie populacyjne przeprowadzone przez naukowców z Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych, zauważyli oni znaczną różnorodność pacjentów, u których rozpoznawano zespół Barlowa.
Tych z niewielką niedomykalnością zastawki, cechujących się niskimi czynnikami ryzyka wystapienia powikłań sercowo-naczyniowych, należy uspokoić.
Całkowicie inną grupę chorych stanowią osoby z obniżoną funkcją lewej komory, umiarkowaną/ciężką niedomykalnością zastawki mitralnej, poszerzeniem lewego przedsionkai szczególnie w wieku powyżej 50 roku życia. Ta grupa pacjentow jest szczególnej narażona na wystąpienie powikłań jakie opisuje sie w literaturze.
Na koniec chciałbym potwierdzić, że rozważanie leczenia chirurgicznego wyprzedzającego tzn u chorych z bezobjawową umiarkowaną/ciężką niedomykalnością zastawki mitralnej pozostaje kontrowersyjne.
Dodaj komentarz