img_5568
Wędliny, a napady astmatyczne
28.12.2016

   Będąc ojcem trójki dzieci,  moge nie tylko cieszyć się ich obecnością i miłością, ale rowniez dzielić z nimi smutki i troski dnia codziennego. W przypadku mojego syna, borykam się z napadami astmy wystepującymi sezonowo, a wymagającymi stosowania inhalacji.

       Dzisiejszy tekst poświęcę tej tematyce obrazując go naszym nowym nabytkiem z galerii „Next” w Bydgoszczy autorstwa Moniki Synak.

     W związku z przypadłością mego synka, zacząłem poszukiwać opracowań naukowych dotyczących ewentualnych czynników wywołujących. Pomyślałem, że koncentrując się na czynnikach prowokujących objawy, unikając ich, może uda nam się unikać napadów. 20 grudnia w czasopiśmie „Thorax” pojawiła się informacja dotycząca wpływu mięsa przetworzonego na ryzyko wystapienia napadów astmy w związku z wynikami badania EGEA obejmującego siedmioletni czas obserwacji.W tej kategorii znalazły się: szynka (dwa plasterki traktowano jako jedną porcję), kiełbasa (jedna sztuka/porcję), suszone wędliny (dwa plastry/porcję).

   Astmatycy spożywający wiecej niż 4 porcje wędlin przetworzonych na tydzień, cechowało aż  22% ryzyko wystapienia napadów astmy w stosunku do jedynie  14% ryzyka u tych, którzy spożywali mniej niż dwa plastry szynki w tygodniu.

img_5566

    W przypadku wędlin przetworzonych,  najczęstszym postępowaniem jest zabieg peklowania.

    Peklowanie to zabieg polegający na działaniu soli peklującej lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem jest nie tylko utrwalanie barwy, nadanie smaku i zapachu mięsa oraz przedłużenie trwałości mięsa.

   Mięso przetworzone jest związane ze zwiększonym ryzykiem chorób nowotworowych, a także kilkoma chorobami przewlekłymi m.in. obturacyjnej choroby płuc.

   Istotna jest tu zawartość azotanów w produktach mięsnych oraz ich wpływ na drogi oddechowe. Zależność pomiędzy związkami soli azotu, a stanem zapalnym w drogach oddechowych jest niezależnym czynnikiem napadów astmatycznych według lekarzy ze Szpitala w Villejuif we France.

    Naukowcy z Francji przeprowadzili badanie na 971 uczestnikach w średnim wieku 43, z których 42% cierpialo na chorobę płuc (astma) –   Epidemiological Study on the Genetics and Environment of Asthma (EGEA). Badanie oparto na ocenie spożycia mięsa przetworzonego: szynki, kiełbas i wędlin suszonych.

     W badaniu aż połowę (48%) osób cechowało średnie spożycie mięsa przetworzonego oceniane poprzez 1 do 3.9 pporcji/tydzień. Jedna piąta osób (19%) cechowało niskie spożycie wędlin (mniej niż jedna porcja/tydzień). W badanej grupie jedna trzecia uczestników (33%) spożywała powyżej   czterech porcji w tygodniu.

     W badaniu EGEA, napady astmatyczne cechowały osoby spożywające mięso przetworzone. Pogorszenie stanu i zwiększenie częstości napadów występowało u osób spożywających więcej niż cztery porcje wędlin w tygodniu i dotyczyło aż 22%. Jednocześnie osoby spożywające mniej niż jedną operację w tygodniu cechowało najmniejsze ryzyko zaostrzeń na poziomie 14%.

 Szanowni Państwo następnym razem przygotowując kanapki dla dzieci lub dla siebie samych, jesli chorujcie na astmę, pomyślcie czy zamiast wędliny nie zjeść na przykład kawałka sera? 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

KIM JESTEM?

Specjalista Kardiochirurg i Transplantolog Kliniczny. Z pasji i zamiłowania lekarz, który serce oddał żonie, Annie i trójce dzieci.